Bu hedeflere ulaşabilmemiz için 14.06.2007 tarihinde “ÖZEL YENİ TOMURCUK ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ” adlı iktisadi işletmemizi hayata geçirdik.

Rehabilitasyon hizmetlerimiz de temel akademik eğitimler öncelikli olmakla birlikte, engelli bireyleri işgücüne hazırlamak ve toplumla entegrasyonları ile ilgili çalışmalar yapmak da birinci derecede önceliklerimizdendir.

Kooperatifimizin kuruluş amacına yönelik projeler , kooperatif yönetimi ile eğitim merkezi idari kadrolarındaki değişim ve yenilenme süreci sonunda, 2012 yılı itibariyle hayata geçirilme imkanı bulmuştur. Bu doğrultuda anne ve gençlerin birlikte çalışma imkanı bulduğu bez torba dikiş atölyesi ve el sanatları atölyesi faaliyete geçirilmiştir.

Merkezimize kayıtlı engelli çocuk ve gençlerimizin sosyal , kültürel ve spor aktivitelerini, sistemli ve bilimsel bir şekilde yapmalarına imkan tanımak ve fırsat yaratmak amacıyla Nisan 2014 tarihinde “ÖZEL YENİ TOMURCUK KÜLTÜR SANAT GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ”miz faaliyete geçmiştir.

Bremen

Tam 9 yıl önce bir araya geldiler.Gönüllü Ritim Eğitmeni Yaşar Morpınar Hocaları ile Bremen Mızıkacılar’nın gençleri.. devamı için biyografimizi okuyunuz.

Biyografi

Tam 7 yıl önce bir araya geldiler..Gönüllü Ritim Eğitmeni Yaşar Morpınar Hocaları ile Bremen Mızıkacıları’nın gençleri, 2007 yılında özel bir rehabilitasyon merkezinde ilk kez buluştular… Ritim nedir, ritim aletleri nelerdir, nasıl çalınır? "gibi soruların yanıtlarını ilk kez o gün öğrenmeye başladılar..Zihinsel engelli gençlerden oluşan bu grup, o günden bugüne Türkiye’nin çeşitli illerinde, uluslararası kongrelerde, üniversitelerden birden fazla konser verdi..Ayakta alkışlandılar, motive oldular, cesaretlendiler..Daha da önemlisi bu topluma, engellilerin yapamadıklarıyla değil, yapabildikleriyle anılmalarını sağladılar..

Başta anneleri olmak üzere ebeveynleri, gönüllüler hep yanlarında olup bu özel gençlere destek oldular..

Yaşar Hocaları da onlarla hep gurur duydu..Duyacak ta..

Ritim Atölyemizin bir özelliği, dünyada tek olan bir olayı barındırmasıdır. Doğuş Üniversitesi, dünyada bir ilke imza atarak, zihinsel engelli gençlerimizden oluşan BREMEN MIZIKACILARI PERKÜSYON GRUBU'nun ritim atolyesini müfredatına almıştır. Dersi, TDP-102 öğrencileri de takip etmektedir.